HISTORIA " KIGARI"

Pierwszy numer klubowego informatora z 1995 roku  :)
=============================================================


JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

      „Z początkiem lat 70-tych w Kielcach zaczyna się tworzyć i rozrastać grupa ludzi,często członków PTTK, uprawiających i propagujących turystykę kolarską. W 1973 roku organizują oni ogólnodostępne, niedzielne wycieczki rowerowe w ramach akcji „Lato dla wszystkich”. W czasie akcji „ Nieobozowe lato” organizują także kilka wycieczek dla dzieci pracowników „Chemaru”. Przedstawiciele Kielc biorą udział w Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy we Fromborku i Rajdzie Przyjaźni – „ Poronin 73”
W tej działalności wspomagani byli przez Zarząd Oddziału PTTK w Kielcach. No więc nic dziwnego, że własnie w oparciu o ZO PTTK zdecydowano sformalizować tę działalność i postanowiono powołać Klub Turystyki Kolarskiej PTTK.
Zebranie założycielskie odbyło się 12 grudnia 1973r. Uczestniczyło w nim 29 osób. W skład pierwszego Zarządu zostali wybrani Jerzy Perczak (prezes), Zdzisław Bodzioch (wiceprezes), Jerzy Wnuk (sekretarz), Wiesław Szydziak
( skarbnik) oraz Bogdan Iliuczonek i Edward Stachura (członkowie)........”

źródło: informator Świętokrzyskiego Klubu „KIGARI” w Kielcach
             nr 1 z 03.04.1995r.

 =============================================================
KIGARI??????
                    „ Jak już wcześniej informowaliśmy, nasz Klub powstał w grudniu 1973r.
 i przyjął wtedy nazwę Świętokrzyski Klub Turystyki Kolarskiej PTTK.
6 czerwca 1984r. na zebraniu klubowym, zatwierdzono nazwę własną klubu- „Kigari”.
Cóż oznacza to tajemnicze, nieobecne w języku polskim słowo? Jak doszło do nadania tej nazwy?
Inicjatorami nadania Klubowi nazwy własnej byli: Krzysztof Wilczyński, członek – założyciel ŚKTK oraz Jerzy Lech, także członek – założyciel, ówczesny wiceprezes Klubu (zmarł w 1994r). W czasie towarzyskiego spotkania obaj koledzy omawiali kwestię nadania Klubowi nazwy. Padło kilka propozycji, ale nie były one zbyt oryginalne. Koledzy nie chcieli byśmy byli kolejnym „Bicyklem” czy „Welocypedem”. Nie mogłyby także się spodobać nazwy typu: „Suporcik”, „Ośka”, czy też „Szprycha”.Wówczas gospodarz spotkania, K. Wilczyński, powiedział, że ma pomysł, dzięki któremu Nasz Klub będzie sie nazywał tak, jak żaden klub w Polsce. Sięgnął na półkę z książkami po .....”Mały słownik polsko-suahilijski i suahilijsko-polski”, by po chwili stwierdzić, że „rower” w języku suahilijskim znaczy „kigari”.
Skąd taki szczególny słownik znalazł sie w zbiorach gospodarza? K. Wilczyński, aktywny turysta-obieżyświat, był wówczas zainteresowany wyprawą na Kilimandżaro, najwyższy masyw Afryki. Przygotowując sie do niej, zaopatrzył sie w odpowiedni słownik ( język suahili to urzędowy język Tanzanii, kraju w którym leży Kilimandżaro-od 1963r. nazwa Uhuru). Po kilku dniach K. Wilczyński i J. Lech przedstawili na zebraniu klubowym propozycję nadania właśnie tej nazwy i została ona przez członków zaakceptowana.Obecnie nazwa jednym sie podoba, innym może troche mniej. Trzeba się przyznać, że wzbudza zaciekawienie i zainteresowanie.
Może o to chodzi?...”
  źródło: informator Świętokrzyskiego Klubu „KIGARI” w Kielcach
              -  nr 2 z dnia 20.05.1995r.
=============================================================
ŻEGNAMY CIĘ KRZYŚKU..................
„ W dniu 16 lipca 1995r. w czasie wędrówki w Wysokich Taurach, której celem było wejście na najwyższy szczyt Austrii- Grossglockner (3797m), zginął tragicznie nasz Przyjaciel i Kolega, Krzysztof Wilczyński. Wiadomośc o jego śmierci przyjęliśmy z olbrzymim zaskoczeniem i wielkim smutkiem- był przecież w pełni sił witalnych, a jego doświadczeniu turystycznemu niewielu z nas mogło dorównać.
Urodzony w 1941 roku , już w 1958r. wstąpił do PTTK. Od samego początku włączył się aktywnie w pracę Towarzystwa. Jego działalność w organizowaniu turystyki , ochronie zabytków, praca w strukturach PTTK były dla Niego priorytetowe. Zdobywał przez lata doświadczenie i uznanie środowiska. Za swe zasługi był wielokrotnie honorowany odznaczeniami resortowymi i państwowymi. W grudniu 1992r., na kolejną drugą kadencję, został wybrany prezesem Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach.
W 1973r. był jednym z członków – założycieli Świętokrzyskiego Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK w Kielcach, w którym przez cały czas aktywnie działał. To na jego wniosek, w 1984 roku klub otrzymał nazwę „Kigari”.Był jednym z pierwszych, nie tylko w Kielcach, którzy zrealizowali prestiżowe indywidualne rajdy kolarskie „Dookoła Polski”, „Zamki w Polsce” czy „Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411”. Uczestniczył w kilku wyprawach zagranicznych, brał udział w centralnych imprezach,  rajdach „Trójprzymierza” i wielu innych.
Był przodownikiem turystyki kolarskiej.
Pasjonowała Go także turystyka piesza. Z zachwytem wspominałwielodniowe wędrówki przez dzikie Gorgany, Czarnohorę czy rumuński Retezat. Ciągnęło go we wszystkie strony świata. Nie „wyszła”zaplanowana przed kilkunastoma laty wyprawa na Kilimandżaro czy późniejsza na Nordkapp, ale większość z nich konsekwentnie realizował. Przez ostatni rok przygotowywał się do kolejnej, ekscytującej Go eskapady rowerowej, której celem miała być Islandia. Wszystko było już „zapiete na ostatni guzik”, a turystyczny szlak na Grossglockner miał być tylko niezbyt wymagająca  jak dla niego wędrówką. Stało się jednak inaczej...........
Żegnamy Cię, Krzyśku.
            źródło: informator Świętokrzyskiego Klubu „KIGARI” w Kielcach –
                         nr 3 z dnia 02.11.1995r.
 =============================================================
MAREK SZYMCZAKOWSKI- redaktor informatora klubu KIGARI

Po dwóch latach miłościwego „królowania” ustąpił z funkcji prezesa naszego Klubu kol. Marek Szymczakowski. Był to okres dużych przeobrażeń: publikowanie informatora, organizacja Wiosennego rajdu, popularyzacja sportu rowerowego i wiele innych działań związanych z działalnością Klubu. Jego decyzje przyjęliśmy z zaskoczeniem i niedowierzaniem, stała sie jednak faktem. Liczymy na to, że po niezbyt długim wypoczynku Kolega Marek Szymczakowski włączy się aktywnie w działalność ŚKTK PTTK „Kigari”.
Z uwagi na to, że w grudniu ubiegłego roku dobiegała końca czteroletnia kadencja dotychczasowych władz, postanowiono przeprowadzić wybory nowego zarządu klubu i nowego prezesa.
W wyniku wyborów, nowym prezesem ŚKTK PTTK „Kigari” został kol. Zdzisław Kosiński, a w skład zarządu weszli: Paweł Wojciechowski (wiceprezes), Tomasz Biernacki (wiceprezes), Wiesław Szydziak (skarbnik).


źródło: informator Świętokrzyskiego Klubu „KIGARI” w Kielcach  
            – nr 3  z dnia 06.03. 1997r.
=============================================================
Dobrą atmosferę w Klubie zawdzięczmy kolejnym prezesom począwszy od 1973 roku:
1973 – 1976    Jerzy Perczak
1976 – 1980    Zdzisław Bodzioch
1980 – 1983    Władysław Zmorski
1983 – 1984    Zdzisław Bodzioch
1984 – 1992    Jerzy Lech
1992 – 1994    Krzysztof Wilczyński
1994 – 1996    Marek Szymczakowski
1996 – 1999    Zdzisław Kosiński
1999 – 1999    Jerzy Pabian
2000 – 2008    Waldemar Kowalski
2009 – 2012    Ferdynand Biś
2013 - 2018  Renata Tomczak
……...
od listopada 2018 do kwietnia 2019 - Joanna Burtnik
po decyzji rezygnacji z funkcji Prezesa Klubu w kwietniu 2019 - ŚKTK "KIGARI" został
zawieszony w strukturach PTTK
 =============================================================