wtorek, 27 czerwca 2017
Z centrum naszego kochanego miasta w niedzielę 25 czerwca, kiedy to odbywała się cykliczna i hałaśliwa impreza „Dni Kielc” postanowiliśmy uciec na  spokojną wycieczkę rowerową. Tym razem  zgodnie z kalendarzem „ Kigari” wypadło pojechać w stronę Chęcin. Po trasie odpoczynek w Podzamczu. A tam w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym, a ściśle określając w Centrum Nauki Leonarda da Vinci raczej spokojnie nie było. Okazało się, że trafiliśmy na sportowe powitanie wakacji, gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych, plener malarski, porady medyczne, kosmetyczne oraz konkurs na najpiękniejszy kosz  podczas pierwszej w tym roku edycji „Śniadania na trawie” – czyli event skierowany zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych, którzy preferują aktywne spędzanie wolnego czasu. No cóż- dobrze, że chociaż my znaleźliśmy kawałeczek miejsca wolnego na trawie z pięknym widokiem na Zamek w Chęcinach!


Jedziemy zatem dalej- no i jest: spokój i cisza w rezerwacie skalnym „Góra Rzepka”!
I tym razem ten spokój i cisza nas zaskoczyła, gdyż tylko wiejący leciutko wiatr był w wybudowanym tam Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej.
Co niektórzy uznali, że to bajer wybudowany w iście ekspresowym czasie. Ale szukając dobrych stron zauważyliśmy, że przynajmniej brak charakterystycznych cech budynków takich jak okna, drzwi, kominy czy połacie dachu  a przede wszystkim  zastosowana kamienna elewacja spowodowały, że zaprojektowany zespół „wtopił się” w surowy krajobraz tego rezerwatu. No i całe szczęście, że przeszklone łączniki między segmentami ukazywały odsłonięte tam środkowodewońskie  gruboławicowe dolomity Chęcińsko Kieleckiego Parku Krajobrazowego… 
O pięknych Chęciny też powinno się napisać kilka zdań- ale jedynie zasygnalizuję, że  rynek miasta przeobraził się (podobnie jak główna ulica  tego dnia w  Kielcach) w  siedlisko straganów i policji obstawiającej akurat  tzw. „Czysty Bieg” wspierający remont franciszkańskich zabudowań klasztornych. Ale nie bądźmy skrajnie nastawieni na hałasy-  każda forma ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu, przynosi wiele korzyści oraz przede wszystkim zastrzyk pozytywnej energii.
A ponadto jeszcze jedna sprawa: Każdy robi to co lubi!!!
 Dlatego też ŚKTK „Kigali”  … uciekł po raz kolejny tego dnia z hałaśliwego miejsca!!!!