wtorek, 4 czerwca 2019

Czas grochodrzewów

Trasa wycieczki niedzielnej 02.06 2019: Kielce – Bilcza – drogą wywozową przez Marzysz – Radomice – Brudzów – Chałupki – Dębska Wola – Zbrza – Ostrów – Morawica – Kuby Młyny- Bilcza – Kielce.

         Od pewnego czasu, a może i wcześniej, pojęcie KIGARI jest bardziej stanem umysłu, synonimem tradycji czy wspólnoty ludzi, niż sformalizowaną strukturą. KIGARI  koduje bowiem wspólne przeżycia, a także szacunek dla tych, którzy sprawiali  i sprawiają, że jest nie tylko zbitką sześciu liter.Tak rozumianego KIGARI “zawiesić czy odwiesić” nie sposób, ponieważ to wszystko co łączy kigarowską wspólnotę, ma się dobrze. I nnymi słowy, używając geologicznej terminologii Andrzeja Wągrowskiego, lepiszcze dostatecznie mocno spaja okruchy skalne, czyli rowerzystów.

          Andrzej, który prowadził omawianą wycieczkę, jednak tym razem skoncentrował się na walorach krajobrazowych. Każdy potrafi docenić  miejsce, z którego widać aż po mgiełkę odległego horyzontu. A w naszym przypadku to ponad 300 stopni, zielonej panoramy, z pasmem Łysogór oraz Zamkiem chęcińskim w rolach głównych.  Czerwiec jednak nie byłby sobą, gdyby nie zwrócił naszej uwagi na grochodrzewy lub, jak kto woli, robinie akacjowe. To drzewa wyjątkowe, bo w spektakularny sposób zaznaczają swoją obecność -  kwitną równie wspaniale jak pachną, a do tego brzęczą. Już niedługo będziemy podziwiać lipy, które takoż pięknie pachną jak brzęczą, tylko kwitną jakoś nieśmiało. Myślę, że ten dendrologiczno - filozoficzny spór “o wyższości robinii nad lipą” będziemy rozstrzygać na następnej wycieczce.  

Zdjęcia  umieszczone przy tekście -Marek Łagowski 
 
( w galerii FOTO) Spółka fotograficzno – tekstowa: Ania D.  Mietek S.